technika – archiv – Jan 2011

juniper VPN z iPodu - 25. 1. 2011

pokud používáte pro připojení do interní sítě z internetu Network Connect, bude se vám aplikace Junos Pulse líbit tak jako mě. Umožňuje totiž nastartovat VPN připojení na iOS zařízeních stejně, jako funguje z běžného stolního počítače. jediný rozdíl je ten, že do stolního počítače (podporován je Linux, OS X i Windows) se aplikace řešící VPNku stahne sama po připojení na zabezpečený web, zatímco na iOS zařízení si ji musíte stahnout z app store.

Junos PulseJunos Pulse – nastavení připojeníJunos Pulse – spuštění

Junos Pulse je free, což jistě potěší. po spuštění zakládám přípojný bod. moc informací Junos nevyžaduje – stačí mu nějak si přípojný bod pojmenovat a vyplnit URL, na které běží Juniper VPNka. obvykle to bývá něco jako https://vpn.firma.com/. certifikát není v mém případě třeba vyplňovat. pokud by nějaký potřeba byl, nastává problém, jak ho do aplikace dostat, to jsem nezjistil.

přípojný bod je nastavený a tak nezbývá nic jiného než zkusit se připojit. klepnutí na tlačítko Connect tento krok hravě zvládá. Junos se připojí k zadanému serveru až po chvilce, měl jsem pocit, že mu to docela dlouho trvá.

Junos Pulse – zalogováníJunos Pulse – připojenoJunos Pulse – status

po úspěšném připojení se zjeví dobře známá úvodní stránka, vyžadující ověření mé identity. vyplňuji jméno i heslo a mačkám Sign In. Zase to chvíli trvá, to napětí je k nevydržení, ale…

hurá, v informační liště iPodu se objevuje ikonka VPN, jsem připojen. nabízí se mi i tlačítko pro rychlý přístup do intranetu. to však nevyužívám a aplikaci zavírám. v rámci sítě zkouším RDP a VNC, vše bezvadně funguje. z RDP konzole funguje ping zpět na iPod.

k dispozici je i okno s aktuálním stavem připojení. kromě té trochy informací je tu i tlačítko Send Logs. po zmačknutí je vytvořen e-mail s přednastavenou adresou juniperu, v jehož příloze jsou tři soubory s různými logy. posílám je sobě, abych měl ráno co číst a jdu spát.

iPod - 7. 1. 2011

nový domácí mazlíčekudělal jsem si radost a koupil jsem si iPod 4. generace. stejnou radost jako já z něho mají i moje dvě dcery. hlavním výsledkem po týdnu používání je, že holky dloubou prstem do všeho, co je placaté a barevné.

prst je dobrý nástroj, pokud jde o ovládání kapesního přístroje. ovšem jen do té doby, dokud nepotřebujete něco napsat. s klávesnicí se zatím snažím vyrovnat a moc mi to nejde. psaní románů ale na iPodu provozovat nebudu a tak to žádná velká nevýhoda není. další nevýhodou je nabíjení přes USB – vyžaduje to zapnutý nebo uspaný počítač. jako první doplněk, který si k iPodu pořídím, bude určitě nabíječka.

iPod má nádherný display. je výborně čitelný a rozlišení je prostě vynikající. i na 3.5" ploše jsou veškeré detaily jasné a dají se číst i opravdu malá písmenka. díky tomu lze i na nevelkou plochu displaye vměstnat hodně informací.

vlastní ovládání přístroje je pohodlné a hlavně velmi intuitivní. rejdit prstem po ploše je prostě přirozené. občas někde otevřu nějaké okno, které jde zavřít jen tlačítkem na úplně opačném konci, než je to otevírací. moji vrozenou lenost to vždycky raní, ale display zase není tak velký, aby se to nedalo snést.

mail je pěkná aplikace, i když se trochu naklikám, protože kromě inboxu mám v mailové schránce hromadu dalších folderů. safari je luxus, který se od své větší verze z os X moc neliší. foťák je mizerný a nemá ani megapixel, i když videa jsou z toho pěkná a to v 720p HD. hry se na iPodu taky nehrají špatně, jabber i skype fungují a líbí se mi aplikace s online obsahem, jako CT24, Z1 a Český Rozhlas. a když už mluvím o rozhlasu, nemohu nevzpomenout aplikaci iTunes a moje oblíbené podcasty, hlavně ty z Českého Rozhlasu – mám při čem usínat. užil jsem i aplikaci Remote, díky které mohu ovládat všechny iTunes v bytě a dokonce i AppleTV. obzvláště ve spojení s AppleTV získáte v iPodu skoroklávesnici, což moje lenost přivítala s nadšením.

iPod jsem připojil k iTunes, běžící na os X. po stažení aktualizace iOSu 4ky proběhla automatická synchronizace a tak jsem nemusel vůbec nic nastavovat – mail, záložky v safari, kalendář, kontakty, veškeré nastavení se přeneslo. to mám na produktech od Apple rád, vše je rychlé a pohodlné.

trochu jsem si utřídil první dojmy a hlavně jsem celý článek napsal na iPodu. trochu jsem si psaní na té maličké klávesnici procvičil, ale svůj příští román budu rozhodně psát zase na iMacu.