všehochuť a zbytky

ostatní


sračka planet

Srážka planetvlastně pardon, srážka planet. při silné sluneční erupci byla vychýlena planeta merkur ze své dráhy a silně zmagnetizována. nyní se blíží k zemi a hrozí srážkou. bývalý vědec se snaží katastrofě zabránit společně se svou manželkou, která je zrovna ve vesmíru v raketoplánu. takhle nějak zní popis "filmu", jenž spolu s jeho názvem a kanadskou produkcí slibují nevšední zážitek.

bravurně zmáknutá kamera nás nešetří už od začátku a hned nás zavede na palubu raketoplánu (nebo něčeho, co tak vypadá), který se zrovna poflakuje kolem merkuru, když v tom to na slunci udělá "bum". v zápětí opustí slunce něco žlutočerveně svítícího a s neomylnou přesností globální katastrofy to zamíří k zemi. než to tam dorazí, aby to vystrašilo všechny kanaďany, stihne to ještě překvapit posádku raketoplánu a zmagnetovat merkur. ten po zmagnetování svítí, neváhá opustit svou 4 miliardy let osvědčenou dráhu a zamíří také k zemi. to už je moc i na kanaďany, hlavně dva vědce, kterým to pořád vrtá hlavou. "ze slunce se přehnala magnetarová vlna. z merkuru se stal magnet. teď už je to jasné !". jak komu.

v raketoplánu mezi tím mladý a odhodlaný pilot bojuje s náhlou magnetickou přitažlivostí merkuru a tváří se u toho, jako by jedl špenát ze školní jídelny. svým neutuchajícím snažením nakonec přinutí raketoplán couvat. se svou troškou do záchranného mlýna přispívá i kosmonautka, která se snaží dovolat do houstonu a všem tam povědět, v jakých jsou sračkách. zda houston vyhodnotí jako zásadní problém magnetickou přitažlivost merkuru nebo couvající raketoplán se však nedozvíme. kosmonautka se totiž dovolá jen dvěma studentům, kteří mají zrovna něco důležitého uprostřed pouště. student i studentka komunikují s raketoplánem něčím, co hodně připomíná přenosný gramofon s elektronkama a vůbec je nepřekvapuje, že rádiové vlny letí k merkuru a zpět ani ne pikosekundu. hádal bych na kvantové tunelování. kosmonautka si se studenty vymění několik životně důležitých informací a vyšle je na vojenskou základnu, kde to mají přetlumočit nějaké vědkyni, aby byl příběh genderově vyvážený.

pilot u merkuru konečně s raketoplánem zacouvá, kam chtěl a umře. kosmonautka zůstane sama a jak se ukáže, je to manželka jednoho z vědců, který mezi tím na zemi rozvíjí své odvážné humanisticko-fyzikální teorie. vědec je v rozjímání přerušen pádem několika podezřele vyhlížejících meteoritů, které jsou navíc magnetické. když jeden meteorit s dalším vědcem vezou na vojenskou základnu, přesouvají se za nimi auta a ohýbají pouliční kandelábry. v jedné chvíli je vidět i pohled na město seattle, z nějž vertikálně mizí spousta aut. nejspíše je přitahuje sám merkur, pozoruhodné je, jak pěkně selektivně to zvládá.

vojenská základna vypadá jako dobře hlídaná skládka, ale je plná vojáků a tak se zdá být vše v pořádku. vědci vojákům navrhou využití tajemné a tajné zbraně project 7, která by srážce merkuru se zemí zabránila raz dva. project 7 je již ale dávno uzavřen, navíc vojáci vědcům nevěří a rozhodnou se vyřešit problém ortodoxnější metodou – poslat merkuru naproti pár raket s atomovou hlavicí.

mladá studentská dvojice, která nebyla vpuštěna na skládku, vypraví se hledat vědce, manžela kosmonautky. když dorazí do jeho domu, najdou tam počítač, který nějak omylem pustí. "co je to ?", ptá se studentka se zmateným pohledem na hromadu textu, který popojíždí po monitoru (vypadá to, jako když v pomalejším unixovém terminálu zadáte příkaz dmesg). "nevím, vypadá to jako zbraň", odpoví pohotově student a neméně pohotovému diváku je nyní jasné, že se dívá na software projectu 7. v tom dorazí vědci, kterří byli vyhozeni z vojenské základny a po krátké poradě dojde ke kopírování softwaru na přenosný disk. mezi tím, co počítač zobrazuje progressbar, blíží se k domu po rozvodné elektrické síti nebezpečně vypadající jiskry. vše se naštěstí stihne v poslední vteřině zkopírovat, vědci popadnou disk a jdou najít "vládní počítač". studentská dvojce vyrazí na místní vrakoviště letadel hledat relé, které jim odešlo v supergramofonu, takže si teď vědec nemůže pokecat s kosmonatkou.

teď mě na chvíli vysvobodila reklama. pokud chcete, aby vás manželka obdivovala více než dosud, kupte si něco na prostatu.

po reklamě oba vědci zjistí, že hledaný "vládní počítač" se nachází na tajném, vojskem střeženém místě a vypraví se tam. ukáže se, že dva vědci přeperou vojenského hlídače jen s obtížemi, ale nakonec se k vládnímu počítači dostanou. studenstská dvojice mezi tím najde na vrakovišti relé, ale je u toho ohrožována blbcem s puškou, který o zmagnetovaném merkuru nic neví a nic si nechce nechat vysvětlit. vše se ale vyřeší, protože na něj spadne auto (asi jedno z těch ze seattlu).

režisér paul ziller nás nenechá ani chvíli odpočívat. pokud budete mít někdy problém s raketoplánem, stačí přepnout dvě páčky uprostřed a dvě vlevo o řadu výše. vyhnete se tak magnetickému merkuru. totéž učiní i kosmonautka a tak jí už nic nebrání v cestě na project 7 (což je velký meteoroid s plechovou nadstavbou, mylně nazývaný meteorit), kde jí bude třeba k záchraně celé naší civilizace. nebo alespoň kanadských filmových atelierů.

atomovky, které mezitím vyslala armáda, se přeci jen ukázali jako nedostatečné řešní a tak je zkáza celé planety země už nebezpečně blízko. naše parta hrdinů po posledních peripetiích trochu prořídla, takže není genderově vyvážená, ale vědec se studentem už stojí u vládního počítače – pozná se podle toho, že jsou na něm spousty tlačítek. každý takový počítač je vybaven kabelem, na jehož konci se nachází USB konektor. když se do něj zapojí přenosný disk, v počítači cvakne a automaticky se provede update software projectu 7. k projectu 7 na oběžné dráze se ještě musí připojit kosmonautka, ale to není problém. stačí říct "raketopláne, napíchni se na systém projectu 7" nebo něco podobného a je hotovo.

když se do magnetického merkuru zasune šutr velikosti projectu 7, merkur uhne a zachrání se platena země. hurá, důvod k radosti.

viděl jsem jen málo filmů, horších než tohle (určitě skeleton man, ale o tom někdy jindy). snad se mi bude dobře spát.

diZZy – 8. 1. 2013 23:55 – Komentáře (2)

komentáře

[1] Logout –9. 1. 2013 08:24

Opravdu jsem rád, že jsem si upoutávky na tuto strašnost všiml. Koukali jsme na to s Ladou a každá reklama byla vysvobozením, během kterého jsme nabrali trochu dech.

Sledoval jsem během filmu ČSFD a jen za dobu jeho trvání na TV Barrandov kleslo hodnocení z 23% na aktuálních 17%. Zcela jednoznačně to překonává mexické horory i Star Crash.


[2] pol –9. 1. 2013 11:08

viac-menej som to videl len v periferii oka, ale keby som vedel, ze to je takyto skvost, tak si to pozriem. ;-)


nepoužívejte HTML, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. [x] bude nahrazeno odkazem na komentář, kde x je číslo komentáře.


sekce

rubriky

seriály

odkazy