o strojích, programování a jiné elektronické radosti

technika


velký update 3 – Lion

iOS5trochu opožděne, ale přeci jen se chci věnovat updatu, který jsem nedávno provedl. přešel jsem na iOS5, OS X 10.7 Lion a nové iPhoto '11. druhé věnování bude náležet řešení problému, kerý vznikl při přechodu na iCloud – co s nefunkční synchronizací, na kterou jsem byl díky MobileMe zvyklý ? iCloud v 10.6ce nefunguje, tak přejdu na 10.7. stejně jsem na něj zvědavej.

pouštím AppStore, dávám sněžnému koťáku nažrat a čekám, až vyroste v dospělou kočku. kupodivu, i přes mé momentální problémy s připojením bylo 3.7 GB krmení dole za hodinu a pak už zbyl jen vlastní upgrade. pro pořádek uvádím, že probíhal na Intel iMacu 2.4GHz, 24-inch Mid 2007.

upgrade probíhal tak, jak se na systémy od apple sluší a připoměl mi, proč je mám rád. slušně oznámil dobu, kterou mu to zabere a v zásadě jí dodržel, šlo asi o 40 minut. pak se restartoval a… já si hlasitě oddechl, že neběžím na Windows. všechny aplikace zachovány, všechna má nastavení zachována, 2D look docku taky nedotčen (ten 3D mi hodně leze na nervy), tiskárny na svém místě, tedy na poličce vlevo do židle, na které sedím. pochopitelně, nefungují géčkové aplikace, roseta je v tahu, ale s tím jsem počítal. jedinou skvrnou na celém upgradu bylo to, že se do počítače naistalovala zpět stará verze iTunes, takže jsem se nedostal k jejich obsahu, protože ten už byl zkonvertován pro verzi novou. naštěstí i tady vše dopadlo tak nějak jablečně, prostě se nová verze stáhla znovu a už vše fungovalo. nastavuji ještě synchronizaci s kloudem, tam je také vše bez problémů. synchronizovat tedy nebudu jen s počítačem v práci, kde mám XPčka, které už Apple nepodporuje. určitě tak pomůže Microsoftu, protože donutí přejít na sedmičky i ty zaryté odpůrce, jako jsem já.

dospělá kočka, zvaná lev, má i několik novinek. o těch se dá dočíst všude na interetu, takže zmíním jen legendami opředené a smrt způsobující prohození směrů při scrollování pomocí kolečka (kuličky, plochy) myši. docela mě překvapilo, ovšem hlavně tím, že jsem si toho všiml až po půlhodině. nastavení jsem tedy neměnil a zkouším, co to udělá s člověkem, který to má na ostatních počítačích obráceně. zvykne si i za častého přechodu mezi počítači ? další úžasnou vymožeností je fullscreen některých aplikací – přechod z něj a do něj je neuvěřitelně líný a pěkně mě sere. snad časem přijdu na to, jak se dá ta otravná animace buď vypnout, nebo zrychlit. na Mission Control si zvykám celkem rychle, považuju ho za účelný a funkční nástroj. líbí se mi víc, než exposé v předchozí verzi OS X, i když v ještě starších verzích bylo exposé taky dobré.

milým překvapením pro mě bylo i nové chování při reakcích na změny na USB. dříve, když jsem do USB strčil nějaké zařízení, iMac se probudil. teď se vzbudí také, ale jen napůl – monitor zůstane vypnutý a po chvíli se iMac zase uspí. je to fajn, protože tak můžu nabíjet iPod, i když nechci zapínat iMac. při odpojení USB zařízení se scénář opakuje, iMac se vzbudí jen napůl a zase rychle usne. když už se probouzet musí, je to lepšní, než předchozí stav.

shrnuto – upgrade z kotěte na kočku byl pohodový a měl jsem z něho celkově dobrý pocit, probíhal tak, jak bych od jablečného software čekal. byl to prostě koncert, ne jako to hudlání, co leze z iTunes sračky.

na závěr si dovlím pár spekulací, které se týkají také USB. mám totiž ve svém iMacu něco poroucháno. osobně se domnívám, že jde o integrovaný USB hub s AppleUSBEHCI driverem, na který je připojená jen integrovaná iSight kamera. jeho nefunkčnost se na Snow Leopardovi projevovala dvěma způsoby:

1) neustále vyskakovala hláška "USB zařízení moc žere, vypnu ho", ale po odmáčknutí stále vše fungovalo, včetně iSight.

2) pokus o sleep počítače často končil okamžitým znovuprobuzením.

problém č. 1 se po čase sám vyřešil. domníval jsem se, že iSight definitivně chcípla, protože přestala fungovat a tvářila se, že v počítači není. hláška o vysokém odběru zařízení přestala vyskakovat (před tím vyskočila i 5x do minuty, což už člověka dokáže nasrat) a některá USB zařízení, která dříve fungovala přímo na USB portech klávesnice, počala fungovat pouze na USB portech počítače. problém č. 2 trval, občas se projevil, občas ne.

po instalaci Liona se staly dvě zásadní věci. v prvé řadě se vrátil problém č. 1 – iSight sice zase funguje, ale co chvíli (i při psaní tohoto textu) mi vyskakuje hláška o přílišném odběru zařízení připojeného na USB. zdá se tedy (a je to skutečně jen moje doměnka a nepodložená teorie), že minulý systém tak dlouho vyhrožoval, až zařízení skutečně vypnul. nezbývá než doufat, že to udělá i systém nový, protože do servisu se mi s tím teď nechce. bez iSight klidně žít můžu.

Lion si ale poradil s problémem č. 2. při prvním pokusu o usnutí počítače došlo k tomu, že se počítač hned zase probudil. jenže probudil se jen napůl, monitor se nerozsvítil. chvíli se nic nedělo, pak se počítač sám uspal a pak se zase hned probudil. zase jen napůl. pak usnul a už se neprobouzel. stalo se to jen při prvním uspávání, od té doby počítač na můj příkaz nebo po delší době nečinnosti usne a v klidu spí, už se neprobouzí. dějí se to ale věci.

diZZy – 5. 1. 2012 15:15 – Komentáře (0)


komentáře

nepoužívejte HTML, jen čistý text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy. [x] bude nahrazeno odkazem na komentář, kde x je číslo komentáře.


sekce

rubriky

seriály

odkazy